Program

Thu, August 24th

13:30-13:45 Opening Remarks

13:45-14:50 Keynote 1

 

 

Haibo Chen  (Distinguished Professor, Shanghai Jiao Tong University)

Experiences with Learned Systems: The Good, The Bad and The Ugly 
Talk Abstract

14:50-15:40 Session 1: Operating Systems, Session Chair: Youngjin Kwon (KAIST)

14:50

Alain Tchana  (Grenoble INP); Dorian Goepp  (Univ. Grenoble Alpes); Stella Bitchebe (McGill University); Renaud Lachaize (Univ. Grenoble Alpes)

xOS: the end of the reign of the process-thread duo

15:15

Zoltan A. Kocsis, Mathieu Paturel, Isitha Subasinghe, Gernot Heiser (UNSW Sydney)

First steps in verifying the seL4 core platform

15:40-16:00 Coffee Break

16:00-17:15 Session 2: Compute, Storage, and Networking, Session Chair: Kyongsoo Park (KAIST)

16:00

Zhida An (Tsinghua University); Ding Li, Yao Guo (Peking University); Guijin Gao, Yuxin Ren (Huawei Technologies); Ning Jia (Huawei Group); Xinwei Hu (Huawei)

Towards OS heterogeneity-aware cluster management for HPC 

16:25

Qiuping Wang , Patrick P. C. Lee (The Chinese University of Hong Kong)

ZapRAID: toward high-performance RAID for ZNS SSDs via zone append 

16:50

Inho Choi, Nimish Wadekar, Raj Joshi (National University of Singapore); Joshua Fried (MIT); Dan R. K. Ports, Irene Zhang (Microsoft Research); Jialin Li (National University of Singapore)

Capybara: uSecond-scale live TCP migration 

18:00 ~  Banquet - Ballroom 1 (sponsored by Ant Research)

 

 

 

Friday, August 25th

9:00-9:30 Morning Coffee

9:30-10:20 Session 3: Security I, Session Chair: Hyungon Moon (UNIST)

9:30

Georgios C. Androutsopoulos (Purdue University); Giorgos Kappes, Stergios V. Anastasiadis (University of Ioannina)

Quantifying the Security Profile of Linux Applications

9:55

Mohamed Husain, Xiaoguang Wang, Binoy Ravindran (Virginia Tech)

 

Understanding the Security of Linux eBPF Subsystem

10:20-10:50 Break

10:50-12:15 Session 4: Systems for ML, Session Chair: Feng Qian (University of Southern California)

10:50

Daon Park, Sungbin Jo, Bernhard Egger (Seoul National University)

Improving Throughput-oriented Generative Inference with CPUs  

11:15

Shen Cai, Zhi Zhou, KongYanGe Zhao, Xu Chen (Sun Yat-sen University)

Cost-Efficient Serverless Inference Serving with Joint Batching and Multi-Processing

11:40

Woohyeon Baek (Seoul National University); Jonghyun Bae (Lawrence Berkeley National Laboratory); Donghyun Lee, Hyunwoong Bae, Yeonhong Park, Jae W. Lee (Seoul National University)

Liquid: Mix-and-Match Multiple Image Formats to Balance DNN Training Pipeline  

12:05-13:45 Lunch: Ballroom 1 (sponsored by FriendliAI)

13:45-14:45 Keynote 2

 

 

Jaeyeon Jung   (Executive VP and Head of SmartThings, Mobile Experience Business, Samsung Electronics)

Behind the scenes of SmartThings  
Talk Abstract

14:45-15:15 Coffee Break

15:15-16:30 Session 5: Security II, Session Chair: Byongyoung Lee (Seoul National University)

15:15

Yuki Nakata (SAKURA internet Inc.); Shintaro Suzuki, Katsuya Matsubara (Future University Hakodate)

Reducing Attack Surface with Container Transplantation for Lightweight Sandboxing

15:40

Yang Xu, Zhuotai Chen (South China University of Technology)

Family Classification based on Tree Representations for Malware

16:05

Atsushi Koshiba, Felix Gust, Julian Pritzi (Technical University of Munich); Anjo Vahldiek-Oberwagner (Intel Labs); Nuno Santos (INESC-ID / Instituto Superior Tecnico, University of Lisbon); Pramod Bhatotia (Technical University of Munich)

Trusted Heterogeneous Disaggregated Architectures

16:30-16:40 Closing Remarks